Znaczenie naturalnej pielęgnacji skóry

Znaczenie naturalnej pielęgnacji skóry

Wybór naturalnych produktów do pielęgnacji skóry to skuteczny sposób na ochronę skóry i zmniejszenie ryzyka szkodliwego działania syntetycznych i nienaturalnych substancji chemicznych. Często wiele nienaturalnych produktów do pielęgnacji skóry zawiera syntetyczne pochodne petrochemiczne, które mogą prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania hormonów i otyłości.

Parabeny mogą powodować nieprawidłowe funkcjonowanie hormonów i otyłość

Pomimo tego, że parabeny są często stosowane jako środki konserwujące w żywności i kosmetykach, rosną obawy, że mogą one powodować nieprawidłowe funkcjonowanie hormonów i otyłość. Istnieją dowody na to, że parabeny wpływają na masę ciała i płodność, a w niektórych badaniach stwierdzono, że mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi.

Parabeny to substancje chemiczne, które mogą być wchłaniane przez skórę i są metabolizowane w moczu. Znajdują się w wielu produktach, w tym dezodorantach, balsamach do ciała i filtrach przeciwsłonecznych. Niektóre badania wykazały, że parabeny mogą być wchłaniane do płodu.

Chociaż żadne badania nie wykazały bezpośredniego związku między parabenami a niekorzystnymi wynikami zdrowotnymi, naukowcy prowadzą badania, aby dowiedzieć się, jakie są ich skutki. W jednym z badań stwierdzono, że kobiety, które używają produktów zawierających parabeny, częściej mają dzieci z nadwagą. W innym stwierdzono, że dziewczynki, które codziennie nosiły makijaż, miały 20 razy wyższy poziom propylparabenu w moczu niż dziewczynki, które rzadko nosiły makijaż.

W innym badaniu stwierdzono, że adipokiny, rodzaj adiponektyny, były pozytywnie związane z parabenami. Ponadto stwierdzono, że parabeny zwiększają wzrost komórek raka piersi. Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych uznał propylparaben za substancję chemiczną zaburzającą gospodarkę hormonalną.

Oprócz obaw związanych z parabenami, istnieją również doniesienia o problemach endokrynologicznych. Chemikalia te zostały powiązane z niekorzystnymi wynikami porodu i poziomem hormonów tarczycy. Są one również związane z podrażnieniem skóry.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków testuje składniki żywności pod kątem bezpieczeństwa, a parabeny są obecnie badane w ramach procesu oceny składników. FDA oznaczyła propylparaben jako bezpieczny do 0,1 procenta w żywności, ale możliwe jest, że ta substancja chemiczna może być szkodliwa.

Chociaż możliwe jest, że parabeny mogą wpływać na układ rozrodczy i wagę, badania zostały ograniczone do badań na zwierzętach. Badania wykazały, że parabeny mogą wiązać się z receptorami estrogenowymi na komórkach, naśladując hormon estrogen. Uważa się, że efekty te wynikają ze zdolności parabenów do zakłócania normalnych systemów hormonalnych.

Parabeny zostały również powiązane z problemami zdrowotnymi, w tym reakcjami alergicznymi, podrażnieniami skóry i problemami neurologicznymi. FDA zakazała stosowania parabenów w niektórych kosmetykach, ale potrzeba więcej badań, aby określić ich długoterminowy wpływ na ludzi.

Nieekologiczne produkty do pielęgnacji skóry zawierają syntetyczne pochodne petrochemiczne

Pomimo popularności kosmetyków organicznych, wiele nieekologicznych produktów do pielęgnacji skóry zawiera syntetyczne pochodne petrochemiczne, które mogą być szkodliwe dla Twojego zdrowia. Substancje chemiczne stosowane w przemysłowych produktach do pielęgnacji skóry mogą mieć negatywne skutki dla skóry, takie jak zmniejszenie nawilżenia i spadek elastyczności.

Nieekologiczne produkty do pielęgnacji skóry zawierają ropę naftową, oleje mineralne, siarczan laurowy i inne toksyny. Produkty te są również wypełnione syntetycznymi substancjami zapachowymi, które mogą powodować reakcje alergiczne. Wiele substancji chemicznych stosowanych w przemysłowych produktach do pielęgnacji skóry ma również negatywny wpływ na układ endokrynny, który jest organem odpowiedzialnym za regulację hormonów.

Wiele nieekologicznych produktów do pielęgnacji skóry jest również wypełnionych syntetycznymi konserwantami, takimi jak paraben. Parabeny są rakotwórcze, więc bądź ostrożny przy wyborze produktów, które je zawierają.

Kosmetyki organiczne są produkowane przy użyciu naturalnie uprawianych i zbieranych składników. Dzięki temu mniej zanieczyszczają środowisko pestycydami i mają mniej szkodliwych odpadów. Spełniają też określone normy i podlegają certyfikacji.

W ciągu ostatnich kilku lat zapotrzebowanie na naturalne produkty do pielęgnacji skóry gwałtownie wzrosło. Rynek jest obecnie na tyle duży, że od producentów wymaga się posiadania dowodów analitycznych na użyte składniki.

Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy dany składnik jest biobazowany, jest zmierzenie procentowej zawartości węgla pochodzącego ze źródeł odnawialnych. Można również znaleźć syntetyczną wersję niektórych składników, która zachowuje czystość.

Rośliny rolnicze są również wykorzystywane do produkcji emolientów, które zmiękczają skórę poprzez zmniejszenie utraty wody. Wiele roślin rolniczych produkuje również alkohole tłuszczowe, które są wykorzystywane jako chemiczne środki powierzchniowo czynne. Olej palmowy, olej arganowy i inne oleje są wykorzystywane do produkcji tych substancji.

Niektóre z powszechnych składników syntetycznych w nieekologicznych produktach do pielęgnacji skóry obejmują fenoksyetanol, który jest antybakteryjnym środkiem konserwującym; propanediol, który jest humektantem i środkiem do pielęgnacji skóry; oraz glikole polietylenowe, które są stosowane jako rozpuszczalniki i zagęszczacze.

Syntetyczne substancje petrochemiczne wpływają na konsystencję, zapach i kolor kosmetyków. Wiele składników nieekologicznych produktów do pielęgnacji skóry działa szybko i może zapewnić natychmiastowe rezultaty. Jednak produkty te mogą być również szkodliwe w dłuższej perspektywie i mogą prowadzić do problemów, których nie widać.

Składniki roślinne powodują podrażnienia

Stosowanie produktów zawierających składniki roślinne może być dobrym rozwiązaniem, ale u niektórych osób mogą wystąpić reakcje niepożądane. Najlepiej upewnić się, że czytamy listę składników i postępujemy zgodnie z instrukcjami producenta, zanim cokolwiek zastosujemy.

Jeśli masz wrażliwą skórę, może być konieczne ograniczenie stosowania niektórych produktów na bazie roślin. Produkty te zawierają szeroką gamę składników, które mogą powodować podrażnienia skóry.

Najlepszym sposobem, aby tego uniknąć, jest przetestowanie produktów przed ich zakupem. Obejmuje to użycie testu płatkowego, aby sprawdzić, czy jesteś uczulony na składniki.

Olejki eteryczne są popularne w produktach do pielęgnacji skóry. Jednak ich stosowanie może prowadzić do wysypki skórnej. Należy również przyjrzeć się stosowaniu produktów zawierających kwas azelainowy, który jest środkiem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, który pomaga oczyścić zaskórniki i czerwone zgrubienia. Można to połączyć z innymi składnikami, aby pomóc zwiększyć zdolność skóry do leczenia.

Najlepsze produkty wykorzystują również składniki botaniczne, które wzmacniają komórki skóry i sprawiają, że skóra wygląda lepiej. Dobra wiadomość jest taka, że większość produktów do pielęgnacji skóry jest bezpieczna dla większości ludzi. Zła wiadomość jest taka, że istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej.

Dermatolog z Nowego Jorku mówi, że podczas gdy produkty na bazie roślin stają się coraz bardziej popularne, rośnie liczba osób doświadczających reakcji alergicznej na te produkty. Może to utrudnić znalezienie produktu do pielęgnacji osobistej, który działa dla Ciebie.

Jednym z najlepszych sposobów, aby tego uniknąć, jest wybranie produktów, które zawierają tylko kilka składników. Produkty te mają mniejsze listy składników i są lepszym wyborem pod względem bezpieczeństwa.

Dobry produkt do pielęgnacji skóry na bazie roślin powinien również zawierać antyoksydanty. Pomaga to zapobiegać jełczeniu skóry. Niewielka ilość witaminy C może również pomóc zmniejszyć wygląd opuchlizny.

Jednak najlepsze roślinne produkty do pielęgnacji skóry to te, które zawierają wysokiej jakości, naturalne składniki. Składniki te pomagają zmniejszyć ślad węglowy produktów, a także zachęcają do stosowania zrównoważonych praktyk.

W końcu to Ty decydujesz, które produkty są dla Ciebie odpowiednie.

Okres trwałości

Bez względu na to, czy rozpoczynasz nowy biznes związany z pielęgnacją skóry, czy też chcesz przedłużyć okres trwałości swoich istniejących produktów, zrozumienie okresu trwałości naturalnych składników do pielęgnacji skóry jest ważne. Okres trwałości naturalnych składników do pielęgnacji skóry zależy od kilku czynników. Składniki mogą ulegać degradacji ze względu na zawartość wody lub mogą fizycznie oddzielać się od siebie.

Podczas przechowywania naturalnych produktów do pielęgnacji skóry ważne jest przestrzeganie rzetelnych porad i warunków przechowywania. Nieprawidłowe przechowywanie może znacznie skrócić okres trwałości produktu. Idealnie, naturalne produkty do pielęgnacji skóry powinny być przechowywane w chłodnym, suchym miejscu.

Kosmetyki powstają w wyniku zmieszania wody, emulgatorów, olejów i substancji aktywnych. Wiele składników ma krótki okres przydatności do użycia, gdy są przechowywane w czystej postaci. Niektóre z tych składników, jak np. witamina C, są wrażliwe na działanie tlenu i z czasem ulegają stopniowej degradacji.

Po zapakowaniu, kosmetyki mają minimalny okres trwałości 30 miesięcy w UE i USA. Jednak ten okres trwałości może się różnić w zależności od czynników takich jak rodzaj produktu, opakowanie, środowisko przechowywania i składniki.

Niektóre ze składników, które mają krótki okres przydatności do spożycia, obejmują lipidy (nasycone trójglicerydy z oleju palmowego), olejki eteryczne i witaminę A. Składniki te mogą ulegać degradacji w produkcie i mogą jełczeć.

Grzyby i niewidoczne bakterie mogą rozwijać się w produktach, które były przechowywane przez długi okres czasu. Może to prowadzić do problemów skórnych, takich jak wysypki, skazy i infekcje.

W zależności od rodzaju produktu, może być konieczne zakupienie małego zapasu bezpieczeństwa. Jeśli produkt jest zapakowany w szczelny pojemnik, okres przydatności do spożycia może zostać przedłużony.

Jeśli chcesz wydłużyć okres przydatności swoich naturalnych produktów do pielęgnacji skóry, rozważ zastosowanie konserwantów o szerokim spektrum działania. Konserwanty te pomagają zapobiegać rozwojowi bakterii. Wspomagają również naturalny czynnik nawilżający skóry.

Okres przydatności naturalnych produktów do pielęgnacji skóry może być krótszy niż w przypadku produktów konwencjonalnych, jednak korzyści wynikające ze stosowania naturalnych składników mogą przeważyć nad wadami. Znając okres przydatności naturalnych składników do pielęgnacji skóry, możesz być przygotowany na to, że Twoje produkty przestaną być skuteczne.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *